Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Regulacja amortyzatora

Regulacja amortyzatora 9 lata, 5 mies. temu #627

 • ziabak
 • Offline
 • Początkujący
 • Posty: 17
 • 
Czy może mi ktoś pomóc w takiej kwestii:

Mam od niedawna rower z porządnym (tak mi się wydaje ;) ) amortyzowanym widelcem, ale nie do końca wiem jak prawidłowo powinnam go sobie ustawić. Dość skomplikowane są dla mnie te oznaczenia i chociaż już czytałam kilka instrukcji w necie na temat regulacji amorów, to i tak przydadzą mi się jeszcze jakieś wskazówki.
Mam taki widelec: Rock Shox Tora 289 U-turn, Travel: 130 - 85, S: Coil Spring, D: Hydr. damping, A: ext. Rebound, Travel

Wiem, że to się powinno ustawić w zależności od terenu po jakim się jeździ i od mojej wagi, więc dodam, że głównie są to lasy - nie góry. Ale w tych lasach jak wiadomo i korzenie wystające i fragmentami zjazdy i podjazdy są. Zależałoby mi aby amor odbierał porządnie te nierówności jednocześnie nie tracąc przyczepności przedniego koła, więc na moje wyobrażenie - musi być chyba dość miękko ustawiony. Ważę 60 kg i w obecnym ustawieniu wydaje mi się że amor nie do końca odbiera nierówności - jest za twardy, czy może tak ma być?

..................................
Rebound zmieniłam na \"króliczka\" (TORA ma ustawienie na \"żółwia\" albo na \"królika\" - posługują się pismem obrazkowym ;)) i odkręcony na maxa ten podstawowy regulator i chyba jest lepiej... w każdym razie po kurzu na goleniach widzę, że więcej odbiera nierówności. Tak ogólnie, to ja chyba za lekka jestem po prostu, żeby odczuć to jakoś w trakcie jazdy znacząco.
Ostatnio zmieniany: 8 lata, 6 mies. temu przez Marek. Powód: 2w1

O:Regulacja amortyzatora 9 lata, 3 mies. temu #1056

 • clear
Witam
Reb nie ma nic wspólnego z twardością. Tu chodzi o szybkość prostowania. Jeśli za szybki, to będzie Cię wystrzeliwał w górę. Za powolny, to kolo przednie będzie traciło kontakt i efekt jest znany.
Posiadasz amor wysokiej klasy i ustawienie ma kluczowe znaczenie. Po jednej stronie pracuje sprężyna i to ona odpowiada za twardość. Jeśli ważysz 60 kg to powinna to być najmiększa sprężyna. Czy przy zakupie podawana była Twoja waga i co za tym idzie czy sklep założył odpowiednią sprężynę? Jeśli nie, to jest to niewielki wydatek i 10 minut pracy serwisu (wymiana sprężyny). Sprawdzić można to bardzo łatwo: otwórz damping na max i siadaj na rower. Amor powinien ugiąć się pod Twoim ciężarem ok 15-25%(sag). Jeśli tak nie jest, to polecam zmianę sprężyny.
Damping ma za zadanie uniemożliwić amortyzatorowi \"nurkowanie\" np przy hamowaniu, schodach itp. Jeśli nie jeździsz bardzo szybko po extremalnych terenach, to możesz go zostawić na max otwarty.
Regulacja skoku przydaje się do jazdy pod górkę. Jak ustawisz 85 mm to środek ciężkości powędruje bardziej na przednie kolo, co pomaga we wspinaczce. Jednak przy u-turn wiąże się to z długim kręceniem, więc przydaje się przy długich ostrych podjazdach.
Pamiętaj: za miękki amor nie wybiera dobrze małych nierówności.

Życzę udanej jazdy.
Ostatnio zmieniany: 8 lata, 6 mies. temu przez Marek. Powód: korekta tekstu po skasowaniu swoich postów przez tomasza_to2

O:Regulacja amortyzatora 9 lata, 1 miesiąc temu #1194

 • ziabak
 • Offline
 • Początkujący
 • Posty: 17
Clear - bardzo Ci dziekuję za wyjaśnienia - przepraszam, że tak późno, ale byłam i jestem nadal tak zarobiona, że nie miałam kiedy pobuszować ostatnio na forum. No i z moim rowerowaniem też niestety troszkę się opusciłam :( nad czym ubolewam, bo kondycja na tym cierpi mocno... dwa tygodnie temu byłam w świętokrzyskim i wysiadałam na podjazdach przerażająco :/ Pomyśle nad wymianą sprężyny przy najbliższym serwisowaniu roweru, chyba jednak przydałaby się bardziej miękka.
 • Strona:
 • 1
Wygenerowano w 0.65 sekundy

Friends Online