Przypomnieć login/hasło?
   Zarejestruj się   


Góra Żar

Rowerowa Mapa Polski - Podjazd

+ 0
+ 0

Podjazd na górę Żar


Żar - szczyt w Beskidzie Małym znajdujący się nad Jeziorem Międzybrodzkim. W roku 1935 z inicjatywy Ligi Obrony Przeciwlotniczej powstało na górze Żar lotnisko szybowcowe. Obecnie funkcjonuje szkoła szybowcowa i paralotniowa. Góra jest bardzo chętnie odwiedzana przez miłośników paralotniarstwa. Wielu pionierów lotniarstwa Polskiego darzy Żar szczególnym sentymentem. Na szczycie góry znajduje się potężny zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej (Elektrownia Porąbka-Żar) o kształcie deltoidu, oddany do użytku w 1979 roku, który całkowice zmienił jej wygląd. Ma on 650 m długości oraz 250 m szerokości w najszerszym miejscu i mieści 2.310.000 m³ wody, której maksymalna głębokość wynosi 28 m. Zbiornik jest uszczelniony kilkoma warstwami asfaltu, przełożonymi żelbetem. Obwałowania mają ponad 30 m wysokości. Od 1979 roku na górę Żar można wjechać drogą asfaltową. W 2004 roku uruchomiona została kolej linowo-terenowa z Międzybrodzia Żywieckiego.

Opis obiektu


Długość podjazdu: 8km
Przewyższenie: 440m
średnie nachylenie: brak danych
Maksymalne nachylenie: 12%
Najwyższy punkt: 761m.n.p.m.
Nawierzchnia: asfalt w dobrym stanie
Ruch samochodowy: bardzo mały

Walory przyrodnicze


Piękna panorama na Jezioro Żywieckie, pasmo Magurki Wilkowickiej i Hrobaczą Łąkę.

Ciekawostki


Góra Żar słynie także ze zjawiska uznawanego przez niektórych za paranormalne - na pewnym odcinku drogi prowadzącej w stronę góry siła grawitacji wydaje się oddziaływać w przeciwnym kierunku (przedmioty, w tym samochody, "toczą się pod górę"). Jest to prawdopodobnie złudzenie optyczne.

Położenie, dojazd


Gmina Czernichów (woj.Małopolskie). Jadąc drogą wojewódzką 948 w kierunku południowym (z Porąbki w stronę Żywca) w Międzybrodziu skręcamy w lewo. Za mostem zgodnie ze znakami kierujemy się asfaltową drogą w stronę Lotniska i/lub Kolejki Linowo Terenowej.

Dodał: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

Friends Online